Sztuka pisania - kurs kreatywny - Akademia Twórczych Poszukiwań

SZTUKA PISANIA - KURS KREATYWNY

 

Rzemiosło bez sztuki, która stanowi jego rację bytu, jest mechanizmem funkcjonującym w próżni. Sztuka bez rzemiosła, które daje jej siłę i trwałość, jest nieuchwytnym widmem.  

 Jacques Copeau

✍️ W mijającym roku szkolnym zainaugurowaliśmy w naszej Akademii nowy kierunek “Sztuka pisania” pod kierunkiem pisarza, autora wielu książek prozatorskich i wykładowcy na studiach pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego – Pawła Jakubowskiego.

✍️ Pod kierunkiem Pawła uczestnicy pisali opowiadania wg własnych pomysłów, dziś prezentujemy Wam fragment jednego z nich. W kolejnym etapie teksty trafią do czytania w Lubuskiej Akademii Aktorskiej, a wybrany do realizacji 🥰

✍️ Zapisy na kolejną edycję kursu, od września 2024 roku oficjalnie otwarte!

Do wyboru dwa warianty:

1. Kurs pisarski PROZA / RYNEK WYDAWNICZY (zajęcia w jedną sobotę miesiąca) – koszt miesięczny: 350 zł / 6 godzin zajęć w miesiącu / 11 x 60 minut /

2. Kurs pisarski PROZA / DRAMAT / POEZJA / RYNEK (zajęcia w tygodniu i jedną sobotę miesiąca) – koszt miesięczny: 550 zł / 12-14 godzin zajęć w miesiącu / 11 x 60 minut / * opłata wpisowa: 200 zł

✍️ Poniżej publikujemy dwa fragmenty opowiadania pt. “The end is near” autorstwa naszej kursantki Arlety Hanusek. Niebawem przedstawimy efekty pracy pozostałych autorów 🤗

(…) Ja pierdolę. Gdybym sam wpadł na tak szalony pomysł jak ten wariat z Seulu, który wymyślił aplikację do obstawiania najbardziej prawdopodobnego końca świata, jaki czeka wkrótce ludzkość, dzisiaj nie cisnąłbym się z moją przygłuchą matką w kawalerce na czwartym piętrze w starym wieżowcu z popsutą windą. Kąpałbym się w złocie i diamentach, a do jacuzzi modelki przynosiłyby mi drinki. O tak! Niestety, ale urodziłem się tutaj – na patologicznym osiedlu w centrum miasta z ilorazem inteligencji poniżej przeciętnej do tego stopnia, że nie skończyłem nawet zawodówki, a od czternastego roku życia siedziała mi na głowie kuratorka. Jak wielkim trzeba było być przegrywem, spytałby kto? (…). (…) Wszystkie portale internetowe na całym świecie rozpisywały się o „niebezpiecznej zabawie ludzkości w Boga” i tragicznych w skutkach konsekwencjach, jakie nas czekają, jeśli nikt nie powstrzyma prezesa spółki Ravel, pana Park Seo-joona odpowiedzialnego za powstanie aplikacji. W niektórych artykułach wprost nazywano go szaleńcem, potworem, a nawet „Niszczycielem Ziemi”, a ludzi przestrzegano przed korzystaniem z „dzieła Szatana”. Inni natomiast chcieli być cwani i zarobić na ludzkiej głupocie. Moją tablicę na Facebooku zalały setki scamów od inwestycyjnych guru, którzy chcieli pomóc mi szybko zarobić pod hasłem „Kryzys to okazja! Nie bądź ostatnim człowiekiem na świecie, który jeszcze się nie wzbogacił”(…).

 

Jeśli formularz jest aktywny to znaczy, że nabór jeszcze się nie zakończył. Po przesłaniu zgłoszenia i uiszczeniu opłaty wpisowej otrzymasz mailem potwierdzenie przyjęcia do Akademii.

BLOKI WARSZTATOWE:

POEZJA

Prowadząca: dr Mirosława Szott 

Doktor literaturoznawstwa, krytyczka literacka, poetka, autorka monografii naukowej Czytanie miejsca. Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki (2021). Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania oraz spotkania autorskie, uczestniczy w gremiach konkursów literackich. Jest członkinią redakcji czasopisma „Pro Libris” oraz redaktorką działu regionalia w roczniku „Filologia Polska” wydawanym przez Instytut Filologii Polskiej UZ. W latach 2014-2017 brała udział w projekcie badawczym ph. Regionalizm w badaniach literackich – tradycje i nowe orientacje. Ukończyła kurs kreatywnego pisania w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Filologii Polskiej UZ, prowadząc zajęcia m.in. z krytyki literackiej, pisania kreatywnego, problemów interpretacji poezji najnowszej, narratologii. * kursanci poznają techniki kreatywnego pisania, a także zostają zapoznani z wybranymi tendencjami w najnowszej poezji polskiej. Będą także zaproszeni do tworzenia tekstów o zróżnicowanej poetyce i stylistyce. Głównym celem spotkań jest sprzyjanie podejmowania samodzielnej twórczości poetyckiej, inspirowanie, dyskutowanie o tekstach własnych oraz dostarczenie wiedzy o technikach pisania.

PROZA

Prowadzący: Paweł Jakubowski

Wykładowca na Studiach pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor powieści: Ty, Najemnicy cz. I i II, Kopuła, Duch Miasta oraz opowiadania Gwiazda. Pracuje nad kolejnymi tytułami. Teksty wydawał w każdym możliwym modelu (wydawnictwa tradycyjne, vanity press, selfpublishing.). Jeden z członków-założycieli legendarnego stowarzyszenia 40i4 zajmującego się szeroko pojętą fantastyką. * kursanci poznają techniki pisania prozy w różnej stylistyce, poznają techniki stosowane w prozie współczesnej, m.in. narracji fantastycznej uprawianej przez prowadzącego. Piszą samodzielnie teksty – temat narzucony przez prowadzącego oraz wybrany przez kursanta. Teksty są analizowane, omawiane z grupą, a następnie autor pracuje pod okiem wykładowcy nad szlifowaniem tekstu pod względem literackim, ale także pod kątem późniejszej sprzedaży.

JĘZYKOZNAWSTWO I DRAMATOPISARSTWO

Prowadząca: dr Jolanta Fainstein

Filolożka, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tłumaczka, dramaturżka, poetka. Publikowała w Chiduszu, Pro Libris i na stronie Lubuskiej Fundacji Judaica. Została wyróżniona w konkursie poetyckim ¡No pasarán!, a jej utwory ukazały się w pokonkursowym tomie. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. T. Różewicza (2022 r.) za dramat „mama szorstkie ręce”, który realizowany był w ramach Czytelni dramatu na scenie WiMBP w reżyserii Zdzisława Wardejna:

https://gazetalubuska.pl/czytelnia-dramatu-otwiera-nowy-rok-tekstem-zielonogorzanki-jolanty-fainstein-pt-mama-ma-szorstkie-rece/ar/c6-17187117

 

RYNEK WYDAWNICZY

Prowadzący: Paweł Jakubowski 

Kursanci poznają 3 modele wydawnicze (wydawnictwo tradycyjne, vanity press i selfpublishing), a następnie przeprowadzeni są praktycznie przez proces wydawniczy książki w Polsce. W drugiej części zajęć wspólnie z prowadzącym kursanci zbierają fundusze na książkę ( np. antologia opowiadań kursantów) na „Wspieram.to”, przechodzimy przez proces wydawniczy i wydajemy! • pod okiem Pawła Jakubowskiego wydana została w podobny sposób antologia „Bizarny szczecin” wraz ze studentami Uniwersytetu szczecińskiego, gdzie Paweł prowadził zajęcia z rynku wydawniczego. KRYTYKA LITERACKA I NOWE MEDIA * kursanci pracują nad interpretacją wybranej literatury, w tym kolegów i koleżanek z grupy, uczą się jak tworzyć i badać literaturę w cyfrowym środowisku, zdobywają wiedzę Zdobędziesz wiedzę o literaturze ergodycznej, multimedialnej, kolaboratywnej, e-poezji i cyfrowych oraz kartograficznych metodach badania literatury.

INTERPRETACJA I PREZENTACJA

Prowadząca: Marzena Więcek 

Poetka, aktorka, reżyserka. Laureatka ponad stu nagród, krajowych i zagranicznych (głównie w dziedzinie literatury i reżyserii filmowej). Poetka wywodzi się z literackiej bohemy Wrocławia lat 90-tych, gdzie działała w słynnej piwnicy „Pod kalamburem”. Publikowała w wielu magazynach literackich i pismach branżowych, m.in. Toposie, odrze, Rita Baum, Liberum Albitrum. Dwukrotna laureatka nagrody kulturalnej Miasta Zielona Góra oraz laureatka nagrody kulturalnej marszałka województwa lubuskiego za całokształt twórczości. Dyrektor Akademii Twórczych Poszukiwań w ramach której działają Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu, Lubuska Szkoła Fotografii oraz Lubuska Akademia Aktorska. Wydała dotąd cztery książki: Raporty z rzeczywistości (red. M. Garbala, współautorstwo., 2002), Przechowalnia (Pro Libris, red. M. Garbala, 2003), Gra w cyrkiel (Pro Libris, red. P. Paschke, 2007), Hekabe suka liże wiatr (Pro Libris, P. Paschke, 2019). Wiersze z jej debiutanckiego tomu „Przechowalnia” włączane były przez krytyków do najważniejszych poetyckich manifestów pokoleniowych i zestawiane z twórczością Ewy Lipskiej czy Małgorzaty Hillar. Tomy „Gra w cyrkiel” oraz „Hekabe suka liże wiatr” znalazły się wśród nominowanych do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. * blok realizowany na zakończenie kursu, podczas którego kursanci popracują nad interpretacją swoich utworów na scenie i przed kamerą oraz nagrają wybrane utwory w formie klipu wideo.

ZGŁOSZENIA:

Więcej informacji / zapisy: info@akademia.zgora.pl, tel. 607 651 051

 

Jeśli formularz jest aktywny to znaczy, że nabór jeszcze się nie zakończył. Po przesłaniu zgłoszenia i uiszczeniu opłaty wpisowej otrzymasz mailem potwierdzenie przyjęcia do Akademii.