Sztuka pisania - kurs kreatywny - Akademia Twórczych Poszukiwań

Uwaga! Można zapisać się na cały kurs lub na sam blok PROZA/RYNEK WYDAWNICZY z Pawłem Jakubowskim (spotkania raz w miesiącu/w ostatnią sobotę miesiąca).

Koszt udziału w samym bloku PROZA / RYNEK WYDAWNICZY: 290 zł m/c

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu – tel. 607 651 051 / email: info@akademia.zgora.pl

SZTUKA PISANIA - KURS KREATYWNY

? ❣️❗️Już od października nowy kierunek w Akademii ? ❣️❗️

👉 w kursie mogą wziąć udział osoby od 15 roku życia

👉 czas trwania: październik 2023 – czerwiec 2024

👉 11 godzin zajęć w miesiącu / 11 x 60 minut

👉 łącznie 100 godzin zajęć podczas kursu

👉 ilość miejsc: 12 / decyduje kolejność zgłoszeń

👉 informacje i zapisy: info@akademia.zgora.pl, tel. 607 651 051

 

Rzemiosło bez sztuki, która stanowi jego rację bytu, jest mechanizmem funkcjonującym w próżni. Sztuka bez rzemiosła, które daje jej siłę i trwałość, jest nieuchwytnym widmem.  

 Jacques Copeau

BLOKI WARSZTATOWE:

POEZJA

Prowadząca: dr Mirosława Szott 

Doktor literaturoznawstwa, krytyczka literacka, poetka, autorka monografii naukowej Czytanie miejsca. Poezja lubuska w perspektywie geopoetyki (2021). Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania oraz spotkania autorskie, uczestniczy w gremiach konkursów literackich. Jest członkinią redakcji czasopisma „Pro Libris” oraz redaktorką działu regionalia w roczniku „Filologia Polska” wydawanym przez Instytut Filologii Polskiej UZ. W latach 2014-2017 brała udział w projekcie badawczym ph. Regionalizm w badaniach literackich – tradycje i nowe orientacje. Ukończyła kurs kreatywnego pisania w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Filologii Polskiej UZ, prowadząc zajęcia m.in. z krytyki literackiej, pisania kreatywnego, problemów interpretacji poezji najnowszej, narratologii. * kursanci poznają techniki kreatywnego pisania, a także zostają zapoznani z wybranymi tendencjami w najnowszej poezji polskiej. Będą także zaproszeni do tworzenia tekstów o zróżnicowanej poetyce i stylistyce. Głównym celem spotkań jest sprzyjanie podejmowania samodzielnej twórczości poetyckiej, inspirowanie, dyskutowanie o tekstach własnych oraz dostarczenie wiedzy o technikach pisania.

PROZA

Prowadzący: Paweł Jakubowski

Wykładowca na Studiach pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor powieści: Ty, Najemnicy cz. I i II, Kopuła, Duch Miasta oraz opowiadania Gwiazda. Pracuje nad kolejnymi tytułami. Teksty wydawał w każdym możliwym modelu (wydawnictwa tradycyjne, vanity press, selfpublishing.). Jeden z członków-założycieli legendarnego stowarzyszenia 40i4 zajmującego się szeroko pojętą fantastyką. * kursanci poznają techniki pisania prozy w różnej stylistyce, poznają techniki stosowane w prozie współczesnej, m.in. narracji fantastycznej uprawianej przez prowadzącego. Piszą samodzielnie teksty – temat narzucony przez prowadzącego oraz wybrany przez kursanta. Teksty są analizowane, omawiane z grupą, a następnie autor pracuje pod okiem wykładowcy nad szlifowaniem tekstu pod względem literackim, ale także pod kątem późniejszej sprzedaży.

JĘZYKOZNAWSTWO I DRAMATOPISARSTWO

Prowadząca: dr Jolanta Fainstein

Filolożka, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tłumaczka, dramaturżka, poetka. Publikowała w Chiduszu, Pro Libris i na stronie Lubuskiej Fundacji Judaica. Została wyróżniona w konkursie poetyckim ¡No pasarán!, a jej utwory ukazały się w pokonkursowym tomie. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. T. Różewicza (2022 r.) za dramat „mama szorstkie ręce”, który realizowany był w ramach Czytelni dramatu na scenie WiMBP w reżyserii Zdzisława Wardejna:

https://gazetalubuska.pl/czytelnia-dramatu-otwiera-nowy-rok-tekstem-zielonogorzanki-jolanty-fainstein-pt-mama-ma-szorstkie-rece/ar/c6-17187117

 

RYNEK WYDAWNICZY

Prowadzący: Paweł Jakubowski 

Kursanci poznają 3 modele wydawnicze (wydawnictwo tradycyjne, vanity press i selfpublishing), a następnie przeprowadzeni są praktycznie przez proces wydawniczy książki w Polsce. W drugiej części zajęć wspólnie z prowadzącym kursanci zbierają fundusze na książkę ( np. antologia opowiadań kursantów) na „Wspieram.to”, przechodzimy przez proces wydawniczy i wydajemy! • pod okiem Pawła Jakubowskiego wydana została w podobny sposób antologia „Bizarny szczecin” wraz ze studentami Uniwersytetu szczecińskiego, gdzie Paweł prowadził zajęcia z rynku wydawniczego. KRYTYKA LITERACKA I NOWE MEDIA * kursanci pracują nad interpretacją wybranej literatury, w tym kolegów i koleżanek z grupy, uczą się jak tworzyć i badać literaturę w cyfrowym środowisku, zdobywają wiedzę Zdobędziesz wiedzę o literaturze ergodycznej, multimedialnej, kolaboratywnej, e-poezji i cyfrowych oraz kartograficznych metodach badania literatury.

INTERPRETACJA I PREZENTACJA

Prowadząca: Marzena Więcek 

Poetka, aktorka, reżyserka. Laureatka ponad stu nagród, krajowych i zagranicznych (głównie w dziedzinie literatury i reżyserii filmowej). Poetka wywodzi się z literackiej bohemy Wrocławia lat 90-tych, gdzie działała w słynnej piwnicy „Pod kalamburem”. Publikowała w wielu magazynach literackich i pismach branżowych, m.in. Toposie, odrze, Rita Baum, Liberum Albitrum. Dwukrotna laureatka nagrody kulturalnej Miasta Zielona Góra oraz laureatka nagrody kulturalnej marszałka województwa lubuskiego za całokształt twórczości. Dyrektor Akademii Twórczych Poszukiwań w ramach której działają Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu, Lubuska Szkoła Fotografii oraz Lubuska Akademia Aktorska. Wydała dotąd cztery książki: Raporty z rzeczywistości (red. M. Garbala, współautorstwo., 2002), Przechowalnia (Pro Libris, red. M. Garbala, 2003), Gra w cyrkiel (Pro Libris, red. P. Paschke, 2007), Hekabe suka liże wiatr (Pro Libris, P. Paschke, 2019). Wiersze z jej debiutanckiego tomu „Przechowalnia” włączane były przez krytyków do najważniejszych poetyckich manifestów pokoleniowych i zestawiane z twórczością Ewy Lipskiej czy Małgorzaty Hillar. Tomy „Gra w cyrkiel” oraz „Hekabe suka liże wiatr” znalazły się wśród nominowanych do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. * blok realizowany na zakończenie kursu, podczas którego kursanci popracują nad interpretacją swoich utworów na scenie i przed kamerą oraz nagrają wybrane utwory w formie klipu wideo.

OPŁATY ZA KURS:

* Czesne miesięczne: 450 zł

* Wpisowe: 150 zł 

 

ZGŁOSZENIA:

Więcej informacji / zapisy: info@akademia.zgora.pl, tel. 607 651 051

 

Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu