Tomasz Gawałkiewicz - Akademia Twórczych Poszukiwań

TOMASZ GAWAŁKIEWICZ

Urodził się w Warszawie 7 dnia Powstania Warszawskiego. Jego ojciec był po wojnie dziennikarzem w „Życiu Warszawy”,a przez wiele lat kierował też warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. To zapewne przesądziło o wyborze zawodu przez syna. 

Po upadku Powstania Warszawskiego umieszczony wraz z rodziną w obozie, w Pruszkowie, skąd zostali przewiezieni do obozu pracy w Neussedin, na terytorium III Rzeszy Niemieckiej. Matka Krystyna na skutek ciężkiej pracy i głodu zmarła w obozie, który Tomasz wraz z ojcem Michałem, opuścili 11 maja 1945 r., udając się w podróż powrotną do Warszawy.

Do Zielonej Góry przyjechał w 1968 roku, jako korespondent Centralnej Agencji Fotograficznej. Od początku związany z „Gazetą Zielonogórską” dziś „Gazetą Lubuską”. W dorobku ma kilka wystaw indywidualnych fotografii prasowej, prezentacje w wystawach zbiorowych i katalogach.  Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, obecnie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego . Działacz Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Laureat Lubuskiej Nagrody Kulturalnej II stopnia. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Z aparatem zjeździłem całą Polskę i pół Europy. Byłem w pałacach, na salonach, ale też w slumsach i melinach. Przez lata pracy w Centralnej Agencji Fotograficznej i w „Gazecie Lubuskiej” odwiedzałem parlamenty, ale też więzienia i poprawczaki. Lubię szukać okiem aparatu zwykłych ludzi. Patrzeć jak żyją, co robią. Interesuje mnie piękno młodej kobiecej sylwetki, ale też zmęczone spojrzenie starych ludzi. Robię zdjęcia od wielu lat i zawsze zdążę zwolnić migawkę, żeby powstała piękna fotka – zaznacza.

Niektóre wystawy indywidualne:

*1976 Biuro Wystaw Artystycznych Zielona Góra – Fotografia prasowa

*1988 KMPiK Zielona Góra – Fotografia prasowa

*1995 BWA Zielona Góra – Fotografia prasowa

*2015 Muzeum Ziemi Lubuskiej – Tomasz Gawałkiewicz – 50 lat z aparatem

oraz

*KMPiK Zielona Góra Nafta

*Łagów Lubuskie Lato Filmowe

*Głogów Huta Miedzi

*Wystawa Sąsiedzi – 5 fotografów z Polski i Niemiec (projekt rządu Brandenburgii)

*Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych z których najbardziej prestiżowe to ekspozycje pokonkursowe.

 

Od dziesięciu lat powstaje nowa wystawa fotografii prasowej. Tempo pracy w redakcji dziennika stało się tak szalone że ciągle brakowało czasu na właściwą selekcje. Zmieniały się projekty. Wernisaż jeszcze w tym roku! 

 

Niektóre nagrody w konkursach fotograficznych:

1968 Nagroda specjalna miesięcznika Fotografia na XI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej.

1969 Nagroda specjalna tygodnika Perspektywy na XII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej.

1977 Srebrny medal w konkursie Interpress Photo w Moskwie

1977 II nagroda w konkursie Świeckie Formy Obrzędowe

1978 1979 1981 1983 Nagrody 3 II i jedna pierwsza w dorocznym konkursie Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego

2005 Nominacja do finału konkursu Grand Press Photo miesięcznika Press