Andrzej Słodkowski - Akademia Twórczych Poszukiwań

ANDRZEJ SŁODKOWSKI

Andrzej Słodkowski to utytułowany fotograf, reżyser, operator i działacz kultury. Urodził się w Katowicach, gdzie ukończył Podyplomowe Studium Fotograficzne oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od najmłodszych lat jego pasją był świat mediów. Jego filmy realizowane w 87 krajach, emitowane były przez wiele prestiżowych sieci telewizyjnych. Jest autorem kilku seriali dla Discovery Channel między innymi: “Solidarność, Początek rewolucji”, “Kulisy Euro 2012”, “Sekretny świat bodyguardów”. Przetłumaczono je na wiele języków, docierając do wielomilionowej widowni tej globalnej sieci.

Przez ponad 14 lat pracował i mieszkał w Ameryce Północnej. Jego czas podzielony był między Toronto, San Francisco oraz inne miejsca na świecie – w zależności od tego, gdzie akurat realizował swoje programy. Z kamerą odbył kilka podróży dookoła świata. Podczas jednej z nich powstał popularny, kanadyjski serial „Golf the World”.
Po powrocie do kraju wybrał ziemię lubuską jako swoje nowe miejsce na ziemi! Kupił od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zrujnowany, osiemnastowieczny zespół pałacowo-parkowy w Długiem, gmina Szprotawa. Po przeprowadzeniu prac remontowych, wraz z małżonką Elżbietą, w ramach działalności Fundacji Łączenie Światów, organizuje tam warsztaty filmowe, prowadzi eksperymenty artystyczne bazujące na potencjale twórczym różnych przestrzeni kulturowych.

Pełnił także obowiązki dyrektora Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Jest autorem wielu albumów fotograficznych, reklam i filmów promocyjnych. Jego DVD o Polsce to podstawowe narzędzie promocyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dostępne w kilkudziesięciu Ambasadach RP na świecie.