Masterclass acting & film production - Akademia Twórczych Poszukiwań
oni
❣️MASTERCLASS ACTING & FILM PRODUCTION 2025/2026 - zapraszamy do zapisów ❣️

„To, co ma być w sztuce żywym, wszystko to musi przejść przez duszę twórcy. […] Dusza artysty musi mieć w sobie cały ten świat, który ma się w jego dziełach objawiać”.

💥 FORMUŁA KURSU DLA AKTORÓW:

🎭 11 zjazdów: wrzesień 2025 – lipiec 2026

🎭 Spotkanie inauguracyjne – próby czytane: 27 września. Terminy kolejnych spotkań (jeden raz w miesiącu) podamy najpóźniej do 15 czerwca 2025!

🎭 Realizacja spektaklu telewizyjnego na podstawie znakomitego dramatu „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza połączona z warsztatem „Praca nad rolą / przekaz filmowy”

🎭 Prowadzący: Małgorzata Paszkier – Wojcieszonek (reżyseria), Marzena Więcek (reżyseria: realizacja film.), Łukasz Dębski

(reżyseria światła, kierownictwo zdjęć)

🎬 Czesne miesięczne: 690 zł

🎬 Zjazdy: sobota i/lub niedziela: 10-16 godzin podczas zjazdu

🎬 Wpisowe: 390 zł

🎬 Ilość miejsc aktorskich: 12

🎬 Zgłoszenia: info@akademia.zgora.pl

🎬 Uczestnikami kursu mogą być absolwenci Lubuskiej Akademii Aktorskiej lub, po uprzednim uzyskaniu zgody kadry prowadzącej na podstawie przesłanego demo, absolwenci innych szkół aktorskich

 

💥 FORMUŁA KURSU DLA FILMOWCÓW:

🎬 6 zjazdów w okresie listopad 2025 – lipiec 2026

🎬 Czesne miesięczne: 690 zł

🎬 Realizacja spektaklu telewizyjnego na podstawie znakomitego dramatu „Oni” Stanisława Ignacego Iwaszkiewicza, połączona z warsztatem „Reżyseria światła / realizacja telewizyjna – obraz, dźwięk, praca z aktorem”

🎬 Zjazdy: sobota i/lub niedziela: 10-14 godzin podczas zjazdu

🎬 Wpisowe: 390 zł

🎬 Ilość miejsc: 8

🎬 Uczestnikami kursu mogą być absolwenci Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu lub innych szkół filmowych. Przyjmujemy zainteresowanych rozwojem jako: operatorzy kamer, dźwiękowcy oraz na stanowiska kierownika produkcji i asystenta reżysera.

Zapraszamy do współpracy również młodych scenografów!

🫴 Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym urodził się 24 lutego 1885 r. w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą 18 września 1939 r. w Jeziorach na Ukrainie. Był pisarzem, malarzem, filozofem, dramatopisarzem, powieściopisarzem i fotografem. Był niezwykle ciekawą osobowością żyjącą w sposób niestandardowy. Uznawał szeroko pojętą wolność. Był miłośnikiem niekonwencjonalnej sztuki teatralnej, przełamywał schematy, szokował. Pod koniec lat 20. zajął się filozofią, tworząc własny system filozoficzny, który nazwał monandyzmem biologicznym.

🫴 Wokół jego osoby narosło sporo legend. Jedną z nich było uzależnienie artysty od środków narkotycznych. Pierwsze próby z narkotykami podjął Witkacy w Rosji, gdzie odkrył ich wpływ na wyobraźnię i powiększenie możliwości artystycznych.

Eksperymentował z różnymi substancjami: kokainą, pejotlem, syntetyczna meskaliną, eterem i alkoholem. Wrażenia po zażyciu poszczególnych narkotyków skrupulatnie notował na obrazach. Eksperymentów dokonywał jednak pod kontrolą zaprzyjaźnionych lekarzy, którzy niejednokrotnie sami dostarczali mu narkotyków.

Żadnego narkotyku nie przyjmował w sposób ciągły i nic nie wskazuje, żeby był od któregoś uzależniony

Uważał, że sztuka to indywidualna i szczera wypowiedź artysty wyrażająca się w stylu.

🫴 Wiele lat później powtarzał, walcząc o indywidualizm i o niezależność sztuki: „To, co ma być w sztuce żywym, wszystko to musi przejść przez duszę twórcy. […] Dusza artysty musi mieć w sobie cały ten świat, który ma się w jego dziełach objawiać”.

👽 ONI” to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego, powstały około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów zamkniętych w luksusowym dworku, otoczonych dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążonych w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia.

To dramat, który ostrzega przed rodzącymi się totalitaryzmami i bezrefleksyjnym konsumpcjonizmem sztuki. Mechaniczność życia bohaterów przypomina thriller, w którym napięcie narasta bez wyraźnego powodu, a niewypowiedziany lęk staje się głównym bohaterem. Człowiek w systemie jest jedynie trybikiem maszynerii. Jednostka pozbawiona została wszelkiej indywidualności. Nastąpił upadek kultury, etyki i wszelkich „uczuć metafizycznych”. Kim są ONI? A może to tylko my po drugiej stronie, ulegający modom, wyzbywający się indywidualności na rzecz tandety kultury masowej?

Witkacy zadaje pytania, które pozostają aktualne do dziś.

„Onych” wystawiali m.in. Andrzej Wajda (w Le Théâtre National Populaire de Villeurbanne w Paryżu, 1980 r.), Krzysztof Rogulski

(spektakl telewizyjny z 1980 roku, z udziałem m.in. Doroty Stalińskiej i Wiesława Komasy), czy współcześnie (2008r.) Jarosław Tumidajski (w roli Bałandaszka Mirosław Baka).

 

🥰 Więcej informacji telefonicznie: 607 651 051 🤗

 

👆 Tekst sztuki udostępnimy zainteresowanym osobom 👆

Jeśli formularz jest aktywny to znaczy, że nabór jeszcze się nie zakończył. Po przesłaniu zgłoszenia i uiszczeniu opłaty wpisowej otrzymasz mailem potwierdzenie przyjęcia do Akademii.