Małgorzata Imielska - Akademia Twórczych Poszukiwań

MAŁGORZATA IMIELSKA

Reżyserka, scenarzystka, redaktorka, absolwentka filmoznawstwa na UJ i reżyserii filmowej i telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W jej dorobku reżyserskim dominuje dokument, ale znajdują się w nim także spektakle Teatru Telewizji, słuchowiska Teatru Polskiego Radia, filmy i seriale fabularne.

Od 2013 roku pracuje w Telewizji Polskiej jako redaktor odpowiedzialny w Agencji Rozwoju Filmu Fabularnego i Serialu; do Jej obowiązków należy recenzowanie scenariuszy filmów i seriali fabularnych oraz prowadzenie prac literackich nad nimi. Wielokrotnie, od 2006 roku była ekspertem w Polskim Instytucie Filmowym. Ponadto od 2021 roku wykłada w szkołach filmowych, m.in w PWSTIF w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z reżyserii oraz reżyserii filmu dokumentalnego na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej.

Większość swych filmów dokumentalnych poświęciła czasom II wojny światowej, przede wszystkim tragedii Holocaustu. Przyniosły jej one wiele prestiżowych nagród i wyróżnień: „Młodość w czasach zagłady” (2001) uhonorowano dyplomami na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (2002) i Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (2003), „Dzieciństwo w cieniu śmierci” (2004) zdobyło I Nagrodę na stołecznym festiwalu rok później, „Powiedz mi, dlaczego?” (2005) obsypano laurami w Houston (Bronze Remi, 2007), Krakowie (Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Nagroda Publiczności, 2006), Kantonie (wyróżnienie, 2007), Warszawie (Nagroda im. Antoniego Marianowicza na „Żydowskich Motywach”, 2006) i Lublinie (wyróżnienie na „Rozstajach Europy”, 2007). Przejmujący „Przeżyć Afganistan” (2012) uhonorowano Złotą Szablą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie (2012).

Za swój film fabularny Imielska otrzymała m.in. Nagrodę Publiczności na WFF, Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Ojai Film Festival, Nagrodę dla najlepszego debiutu na Międzynarodowym Festiwalu 3Kino w Pradze oraz Nagrodę dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię w konkursie „Women Filmmakers” na festiwalu w Dhace. Reżyserka pracuje także nad swoim drugim filmem fabularnym pt. „Ta cholernie piękna miłość”

Już w pierwszych filmach dokumentalnych Imielskiej z końca lat 90. daje się dostrzec świetną intuicję dokumentalistki połączoną z niebywałym wyczuciem i wrażliwością. Reżyserka od samego początku sięgała po bardzo wyraziste tematy. Portretowała bohaterów, którzy znaleźli się w sytuacji ekstremalnej: osoby, które przeżyły wojnę i Holocaust (jak bohater jej dwóch filmów dokumentalnych Jerzy Kamieniecki czy sławny amerykański producent filmowy, urodzony w Polsce Ben Barenholtz, bohater dokumentu „Wytrwałość”), polskich żołnierzy na misji w Afganistanie, czy wreszcie – w filmie z 2018 roku „Miłość i puste słowa” – Adama, człowieka, który mierzy się z chorobą Alzheimera swojej żony.

Dorobek filmowy artystki:

https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1162265